• AWMIR
  • مهر 17, 1401
  • بدون دیدگاه

سرور ایستاده یا تاور چیست؟

سرورهای Rackmount ، سرورهای Blade ، فضاهای ذخیره‌سازی که همچون یک سرور عمل می‌کنند، کامپیوتر‌های شخصی که کارهای سرور را انجام می‌دهند و سرورهایی که شبیه کامپیوتر‌های شخصی هستند در بازار موجود می‌باشند. اساسا، سرورها ممکن است کمی گیج کننده باشند، سرورهای ایستاده؛ سروری در داخل یک شاسی شبیه به کامپیوتر‌ شخصی است.

تفاوت میان سرورها و کامپیوترهای شخصی چیست؟

برای درک این  که چرا کسی ممکن است بخواهد از سرور ایستاده استفاده کند، باید فرق بین سرورها با کامپیوتر‌های شخصی را بدانید. به طور کلی داده‌های سرور باید از چندین مکان بر روی یک شبکه محلی یا گسترده قابل دسترسی باشند. این به  معناست که اگر والدین شما عکس‌های خانوادگی خود را در سرور خانگی نگاه داشته باشند، در صورت اتصال آن‌ها به شبکه می‌توانید، از راه دور به آن عکس‌ها دسترسی پیدا کنید. همچنین می‌توانند به شما اجازه‌ای ویژه برای دسترسی از خانه را بدهند.

کامپیوتر شخصی اساسا می‌تواند همین کار را انجام دهد اما به احتمال زیاد دارای قابلیت‌های سخت‌افزاری، ذخیره‌سازی، توان عملیاتی یا قدرت پردازشی نیست که بتواند این کار را در مقیاس بزرگ انجام دهد و 24 ساعته و بدون خرابی در دسترس باشد.

بنابراین سرورهای ایستاده سرورهایی هستند که شبیه به کامپیوترهای شخصی هستند اما قادر به توزیع داده‌ها در مقیاس بزرگتر هستند. این موضوع منجر به پرسیدن سوال بعدی می‌شود؛ چه کسی چنین سروری را می‌خواهد؟

چه کسانی ترجیح می‌دهند که از یک سرور ایستاده استفاده کند؟

به عنوان مقدمه بیشتر سرورهای ایستاده کنونی به گونه‌ای ساخته می‌شوند که روی رک نیز نصب شوند. این موضوع به این معناست که وقتی شخصی یک سرور ایستاده خرید می‌کند، به این معنی نیست که میخواهد آن را روی میز خود نگهداری کند!

مزیت واقعی چنین سروری امکان قرارگیری آن روی میز است. اگر تصمیم به خرید سرور Rackmount دارید، باید یک Rack نیز خریداری کنید. لوازم جانبی در بازار وجود دارد که سرورهای Rackmount را به سرورهای ایستاده تبدیل می‌کنند، اما به ارتفاعی به اندازه U محدود است.

بنابراین اگر قصد دارید یک سرور را به تنهایی در وضعیت عمودی قرار دهید، سرورهای ایستاده این کار را برای شما انجام می‌دهند. همچنین برخلاف تنظیمات تبدیل سرور رک به ایستاده، ظاهری زیبا نیز دارند. سرور Rackmount برای کسی جذاب است که یا دارای سخت افزار اضافی IT است که می‌خواهد آنها را بر روی رک نصب کند یا برای کسی که می خواهد قدرت چند سرور را با هم ترکیب کند. سرورهای Rackmount روی یک رک و روی هم چیده میشوند که باعث می‌شود اتصال آنها به یکدیگر و بهره‌مندی از یک شبکه قوی‌تر آسانتر شود.

HP Tower server

آیا سرورهای ایستاده به اندازه سرورهای Rackmount قدرتمند هستند؟

سرورهای ایستاده را می‌توان با اجزای مشابه هر سرور Rackmount مقایسه کرد. قدرتمندترین سرورهای ایستاده بسیار توانمندتر از کامپیوترهای شخصی هستند چرا که می‌توانند چندین پردازنده، RAM بیشتر، هارد دیسک بیشتر، فن‌های قدرتمندتر و البته یک مادربرد بزرگ برای پشتیبانی از همه این موارد را در خود جای دهند.

از سوی دیگر عدم قرار گرفتن در رک به این معنی است که احتمال اتصال آنها به سرورهای دیگر کمتر است. هنگامی که تکی استفاده می‌شوند نمی‌توانند از برنامه‌هایی که وظایف مختلف را به سرورهای مختلف محول می‌کنند، استفاده کنند.

تفاوت میان سرور ایستاده و کامپیوتر شخصی چیست؟

یک سرور ایستاده به سادگی سروری است که درون یک شاسی مشابه کامپیوتر شخصی قرار دارد. در اینجا برخی از تفاوت‌ها و شباهت‌های کامپیوترهای شخصی و سرورهای ایستاده آورده شده است:

سرورها اغلب از قطعات گرانتر و با دوام بیشتر استفاده می‌کنند. بسته به نوع نرم‌افزاری که معیار قرار می‌گیرند، ممکن است قویتر باشند یا نباشند.
سرورها از منابع اضافی و هارد دیسک استفاده می‌کنند. اگر یکی یا دیگری دچار شکست شود، قطعات پشتیبان وارد سیستم می‌شود تا از عدم خرابی اطمینان حاصل شود.
ممکن است ورودی/خروجی کمتری در سرور ایستاده پیدا کنید، یعنی اتصالاتی همانند HDMI و USB. ممکن است برای مصالحه میان این دو پورت‌های اترنت بیشتری برای برطرف کردن نیازهای شبکه داشته باشند.
و شباهت‌های آن‌ها:

اگر یک سرور ایستاده قدیمی پیدا کرده‌اید و می‌پرسید که آیا می‌توان از آن به عنوان یک کامپیوتر شخصی استفاده کرد، پاسخ مثبت خواهد بود. این سرورها می‌توانند ویندوز، لینوکس و حتی سیستم عامل مک را اجرا کنند. (اگر به اندازه کافی تلاش کنید)
هر دوی آنها می‌توانند بازی‌های ویدئویی را اجرا کنند، پردازش‌های عظیم و قادر به اجرای هر چیزی هستند که شما میتوانید با یک کامپیوتر معمولی انجام دهید.
درنهایت سرورها عملکرد خوبی در توزیع و محافظت از داده‌ها دارند. همچنین برای محاسبات شبانه روزی مانند اجرای نرم‌افزار AI، برنامه ربات‌ها یا انجام تحقیقات علمی بسیار عالی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید