تلاش‌های اخیر سرور AMD فوق العاده بوده و این شرکت نه تنها پردازنده‌های 64 هسته‌ای را منتشر کرده و تلاش کرده تا طراحی‌هایی را با سازندگان سرور و غول‌های ابری مانند گوگل به دست آورد، بلکه تولید پردازنده‌های EPYC را بر پردازنده‌های مرکزی و پردازنده‌های گرافیکی مشتری نیز در اولویت قرار داده است.

این تلاش‌ها در نهایت در سه ماهه دوم سال به ثمر نشست و بر اساس گزارش شرکت تحلیلی Omdia ، AMD به بالاترین سهم بازار CPU سرور خود در سال‌های اخیر رسیده است.

AMD در حال افزایش سهم است

بر اساس این گزارش، حدود 3.4 میلیون سرور مرکز داده در سه ماهه دوم سال 2021 فروخته شده است. علاوه بر این، سازندگان سرور به دلیل تقاضای فزاینده از سوی ارائه دهندگان خدمات ابری مقیاس بزرگ، ۲۱.۵ میلیارد دلار درآمد کسب کردند.

AMD  در حال حاضر 16 درصد از سرورهای مرکز داده را کنترل کرد، اینتل بخشی از درآمد خود را به AMD واگذار کرده است و در تعداد محدودی از موارد سرورهای مبتنی بر Arm به پیشرفت خود ادامه دادند.

داده‌های Omdia با  داده‌های به اشتراک گذاشته شده توسط Mercury Research  در ماه گذشته متفاوت است، در گزارش Mercury Research  نشان می‌دهد که AMD حدود 11.6٪ از سهم واحد سرور را در سه ماهه دوم 2021 در اختیار گرفته است. این اتفاق به این خاطر افتاده است که گزارش Omdia شامل همه انواع سرورهای همه منظوره است. در این گزارش، ماشین‌های اصلی/مرکز داده (بلیدها، سرورهای رک، سرورهای جعبه سفید مورد استفاده توسط hyperscalers، سرورهای برج، سرورهای زیرساختی فوق همگرا)، سرورهای لبه (یک دسته کوچک در حال ظهور)، و سرورهای چهار سوکتی و فراتر از آن مورد بررسی قرار گرفته اند.

برخی از شرکت‌ها ممکن است انواع خاصی از سرورها را تولید می‌کنند، مثلاً ماشین‌هایی با چهار CPU یا بیشتر که توسط برخی از شرکت‌ها تولید می‌شوند. این در حالی است که ممکن است شرکت AMD در این طبقه بندی‌ها اقدام به ساخت محصول نکند، به همین دلیل است که گزارش‌های مربوط به فروش سرور که توسط IDC، Mercury Research، و Omdia منتشر شده مختلف باشد و به عنوان مثال در گزارش Omdia، فقط آمار فروش ماشین‌های مرکز داده بررسی شده است.

Omdia می‌گوید که سهم 16 درصدی AMD در سرورهای مرکز داده بالاترین سهمی است که این شرکت تا به حال در این بخش از بازار به دست آورده است، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد. AMD  بر اساس داده‌های Mercury Research در سه ماهه سوم سال 2006 بیش از 25 درصد از بازار سرور را بدست آورده است.

این مهم است که بازار سرور نه تنها از نظر واحدها بزرگتر از سال 2006 است، بلکه خود ماشین‌ها نیز گران تر شده اند بنابراین درآمد بیشتری در این بازار وجود دارد.

Omdia می‌گوید پذیرش سریع پردازنده‌های EPYC AMD توسط hyperscalers و گوگل به AMD کمک کرد تا سهم خود را در سه ماهه دوم 2021 افزایش دهد. ارائه دهندگان Cloud برای سال‌ها مشتریان اینتل بودند، اما به نظر می‌رسد AMD در این زمینه شروع به جلب توجه کرده است.

در مورد hyperscalerها، لازم به ذکر است که آن‌ها از سرورهای whitebox تولید شده توسط شرکت‌هایی مانند Wiwynn، QCT (Quanta)، Tyan (MiTAC) و Ingrasys (Foxconn) استفاده می‌کنند. این شرکت‌ها 26 درصد از بازار را در اختیار داشتند و سرورهایی به ارزش 5.566 میلیارد دلار در سه ماهه دوم 2021 تولید کردند که 17 درصد نسبت به سه ماهه و 9 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. در واقع، ارائه دهندگان خدمات ابر مقیاس بزرگ مانند AWS، Azure، Facebook و Google در سه ماهه دوم نسبت به هر فروشنده سروری که در این بازه زمانی ارسال شده بود، سرور بیشتری مصرف کردند.

حال که صحبت از فروشندگان بزرگ سرور شد باید گفت که Dell EMC پیشتازی خود را حفظ کرد و 3.655 میلیارد دلار سرور در سه ماهه دوم 2021 فروخته است. پس از این شرکت، HPE با 2.727 میلیارد دلار (تقریباً یک میلیارد دلار عقب تر) قرار  دارد، در حالی که Inspur با 2.285 میلیارد دلار در رتبه سوم قرار گرفته است.

فروش Inspur نسبت به سه ماهه 45 درصد رشد کرده، بنابراین این شرکت احتمالاً چندین سفارش بزرگ را به مشتریان خود در چین تحویل داده است. در همین حال، فروش سرورهای این شرکت نسبت به سال گذشته 5 درصد کاهش یافته است. در مقابل، لنوو درآمد سرور خود را به 1.652 میلیارد دلار افزایش داده که 13 درصد سالانه افزایش یافته است.

از آن جایی که تقاضا برای خرید سرورها در حال رشد است، همه افراد در زنجیره تامین سود می‌برند. Omdia انتظار دارد درآمد سرور در سال 2021 به 92 میلیون دلار برسد و نسبت به سال 2020 به میزان 11 درصد افزایش یابد. به دلایل واضح، شرکت‌هایی مانند AMD بیشتر از سازندگان قطعات کوچکتر مانند‌ای سی‌های مدیریت انرژی یا کنترل کننده‌های شبکه سود می‌برند. اما سازندگان قطعات کوچک ممکن است رشد بیشتر بازار سرور در نیمه دوم سال و در نتیجه درآمد سرور را از دست بدهند.

زمان ساخت برای برخی از اجزای سرور  بین 52 تا 70 هفته افزایش یافته و برخی از تولیدکنندگان را مجبور کرد تا قطعات ارزان اما حیاتی را تهیه کنند و فشار بیشتری بر زنجیره تامین وارد کند. PMIC‌ها بر روی فابریک‌های 200 میلی متری ساخته می‌شوند که نسبتاً ارزان هستند، اما ایجاد ظرفیت اضافی زمان زیادی می‌برد، بنابراین شاهد چالش‌های مختلفی در این حوزه هستیم.

حرف آخر

به گفته چندین محقق، AMD پس از رشد بازار سرور به دلیل تقاضای ارائه دهندگان خدمات ابری در مقیاس بزرگ، سهم بیشتری از بازار سرورها را به دست آورده است. AMD با موفقیت طراحی‌ها را با سازندگان سرورهای سازمانی به دست آورده است و اکنون با استفاده از هایپراسکیلرها مورد توجه قرار گرفته است،.

در حال حاضر، پردازنده‌های EPYC AMD برتری غیرقابل انکاری نسبت به پردازنده‌های Xeon اینتل دارند و از نظر تعداد هسته آن‌ها شرایط ایده آلی دارند. با این حال، کمبود اجزا می‌تواند ارسال سرور و در نتیجه گسترش AMD را کندتر کرده و این شرکت را با چالش مواجه کند.

دیدگاهتان را بنویسید