طبق گزارش بی‌بی‌سی، یک راننده انگلیسی بعد از انجام حرکات نمایشی با قابلیت اتوپایلوت خودروی تسلای خود، به مدت 18 ماه از راه رانندگی محروم شد. ظاهرا شخصی که داخل خودروی دیگری بوده، از این راننده فیلم گرفته که روی صندلی کنار راننده داخل خودروی تسلا Model S 60  نشسته و صندلی راننده را خالی گذاشته است.

Tesla

خودروهای تسلا مجهز به قابلیت رانندگی خودکار هستند اما شرکت تسلا دائما به مشتریان خود هشدار می‌دهد که این قابلیت می‌بایست حتما همراه با نظارت یک راننده انسان فعالیت کند و به صورت صد درصدی اتوماتیک نیست. راننده‌ها موظف هستند دست‌های خود را روی فرمان و تمرکز خود را به روی جاده اعمال کنند تا به محض پیش آمدن شرایط غیر معمول، هشیار باشند.

PC Kirk Caldicutt یکی از افسران ایستگاه پلیس Hertfordshire  در گزارش بی بی سی گفت:« کاری که این راننده انجام داد واقعا غیر مسئولانه بود و می‌توانست به راحتی پایانی تراژیک داشته باشد. این شخص نه تنها جان خود را در معرض خطر قرار داد، بلکه می‌توانست منجر به آسیب افراد بی گناه  حاضر در جاده شود.»

تسلا قبلا در دادگاه بیانیه‌ای ارائه کرده  و شهادت داده قابلیت اتوپایلوت یا رانندگی خودکار ، نوعی قابلیت کمک رانندگی محسوب می‌شود و هشیاری صد در صدی و دائمی راننده را در حین رانندگی می‌طلبد.

فیلمی که راننده دیگر از این خودرو تسلا گرفته، در فضای مجازی منتشر شد و در ادامه به پلیس گزارش شد. راننده خاطی به دلیل انجام حرکات خطرناک در حین رانندگی به مدت 18 ماه از رانندگی محروم شد و همچنین جریمه نقدی 2480 دلاری نیز باید پرداخت کند.

قابلیت اتوپایلوت برای بالابردن امنیت خودروها و حفظ جان سرنشینان توسعه یافته اما بسیاری معتقدند که جوامع هنوز آمادگی استفاده از این تکنولوژی را ندارد. راننده خاطی تسلا در این گزارش می‌تواند نمونه بارزی از این واقعیت باشد که بیشتر تصادفات مهلک رانندگی، به دلیل سهل انگاری و بی احتیاطی انسانی رخ می‌دهد.

منبع : آی تی ایران

دیدگاهتان را بنویسید